Entertainment

Emmy Awards 2020: Here is complete list of winners

Who prevailed with a prize (or seven)?

The TV industry’s shiniest evening of the year, a.k.a. the Primetime Emmy Awards, looked entirely different this year, given the ceaseless pandemic. The 2012 and 2016 host, Jimmy Kimmel, was truly started up to emcee the merriments once more, this time from the generally empty Staples Center in L.A., with champs tolerating grants distantly, for all intents and purposes, and carefully.

The soonest — and greatest — story of the night came kindness of our Canadian companions, explicitly Pop TV’s wealth to-clothes satire Schitt’s Creek, which had captured 15 selections. Stars Dan Levy, Eugene Levy, Catherine O’Hara, and Annie Murphy all won in their acting classes — turning into the principal show to actually pull off that accomplishment — while Dan added to his completely noteworthy night by winning in the composition and coordinating classifications also. To finish off their run, Schitt’s Creek guaranteed the Outstanding Comedy Series grant, making it an exceptional seven prizes in succession. With two successes at the Creative Arts Emmys, the arrangement set another precedent for most Emmys wins by a satire arrangement in a solitary season, with nine.

When the Schitt’s compass finished, HBO held its own prize procession. To start with, dystopic hero show Watchmen — which entered the night with an arrangement driving walloping 26 designations (and 7 successes at the Creative Arts Emmys) — seized four additional honors, including Outstanding Limited Series, and acting prizes for Regina King and Yahya Abdul-Mateen II. Outfitted with 18 selections (and three successes at the Creative Arts Emmys), Succession asserted four additional honors, including Outstanding Drama Series, Lead Actor for Jeremy Strong, and composing and coordinating. Zendaya (Euphoria) additionally added to the organization’s prize coffers by pushing out Jennifer Aniston, Jodie Comer, Olivia Colman, Sandra Oh, and Laura Linney in the Lead Actress in a Drama classification, while I Know This Much is True’s Mark Ruffalo prevailed in the Lead Actor in a Limited Series or Movie class.

To see who else had a sparkly, cheerful night — and who didn’t (The Marvelous Mrs. Maisel and The Crown, however they brought home four and two Creative Arts Emmys, separately) — look through the total rundown of victors at the 72nd Emmy Awards. (Tyler Perry got the Governors Award.)

Outstanding Lead Actress in a Comedy Series

  • Christina Applegate (Dead to Me)
  • Rachel Brosnahan (The Marvelous Mrs. Maisel)
  • Linda Cardellini (Dead to Me)
  • WINNER: Catherine O’Hara (Schitt’s Creek)
  • Issa Rae (Insecure)
  • Tracee Ellis Ross (Black-ish)

Outstanding Lead Actor in a Comedy Series

  • Anthony Anderson (Black-ish)
  • Don Cheadle (Black Monday)
  • Ted Danson (The Good Place)
  • Michael Douglas (The Kominsky Method)
  • WINNER: Eugene Levy (Schitt’s Creek)
  • Ramy Youssef (Ramy)

Outstanding Writing for a Comedy Series

  • Michael Schur (“Whenever You’re Ready,” The Good Place)
  • Tony McNamara (“The Great,” The Great)
  • WINNER: Daniel Levy (“Happy Ending,” Schitt’s Creek)
  • David West Read (“The Presidential Suite,” Schitt’s Creek)
  • Sam Johnson, Chris Marcil (“Collaboration,” What We Do in the Shadows)
  • Paul Simms (“Ghost,” What We Do in the Shadows)
  • Stefani Robinson (“On the Run,” What We Do in the Shadows)

Outstanding Directing for a Comedy Series

  • Matt Shakman (“The Great,” The Great)
  • Amy Sherman-Palladino (“It’s Comedy or Cabbage,” The Marvelous Mrs. Maisel)
  • Daniel Palladino (“Marvelous Radio,” The Marvelous Mrs. Maisel)
  • Gail Mancuso (“Finale, Part 2,” Modern Family)
  • Ramy Youssef (“Miakhalifa.mov,” Ramy)
  • WINNER: Andrew Cividino and Dan Levy (“Happy Ending,” Schitt’s Creek)
  • James Burrows (“We Love Lucy,” Will & Grace)

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series

  • Andre Braugher (Brooklyn Nine-Nine)
  • Mahershala Ali (Ramy)
  • Kenan Thompson (Saturday Night Live)
  • WINNER: Daniel Levy (Schitt’s Creek)
  • William Jackson Harper (The Good Place)
  • Alan Arkin (The Kominsky Method)
  • Sterling K. Brown (The Marvelous Mrs. Maisel)
  • Tony Shalhoub (The Marvelous Mrs. Maisel)

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series

  • Betty Gilpin (GLOW)
  • Yvonne Orji (Insecure)
  • Kate McKinnon (Saturday Night Live)
  • Cecily Strong (Saturday Night Live)
  • WINNER: Annie Murphy (Schitt’s Creek)
  • D’Arcy Carden (The Good Place)
  • Alex Borstein (The Marvelous Mrs. Maisel)
  • Marin Hinkle (The Marvelous Mrs. Maisel)

Outstanding Comedy Series

  • Curb Your Enthusiasm
  • Dead to Me
  • Insecure
  • WINNER: Schitt’s Creek
  • The Good Place
  • The Kominsky Method
  • The Marvelous Mrs. Maisel
  • What We Do in the Shadows

Outstanding Variety Talk Series

  • The Daily Show with Trevor Noah
  • Full Frontal with Samantha Bee
  • Jimmy Kimmel Live!
  • WINNER: Last Week Tonight with John Oliver
  • The Late Show with Stephen Colbert

Outstanding Lead Actress in a Limited Series or Movie

  • Cate Blanchett (Mrs. America)
  • Shira Haas (Unorthodox)
  • WINNER: Regina King (Watchmen)
  • Octavia Spencer (Self Made)
  • Kerry Washington (Little Fires Everywhere)

Outstanding Lead Actor in a Limited Series or Movie

  • Jeremy Irons (Watchmen)
  • Hugh Jackman (Bad Education)
  • Paul Mescal (Normal People)
  • Jeremy Pope (Hollywood)
  • WINNER: Mark Ruffalo (I Know This Much Is True)

Outstanding Writing for a Limited Series, Movie, or Dramatic Special

  • Tanya Barfield (“Shirley,” Mrs. America)
  • Sally Rooney and Alice Birch (“Episode 3,” Normal People)
  • Susannah Grant, Michael Chabon and Ayelet Waldman (“Episode 1,” Unbelievable)
  • Anna Winger (“Part 1,” Unorthodox)
  • WINNER: Damon Lindelof and Cord Jefferson (“This Extraordinary Being,” Watchmen)

Outstanding Directing for a Limited Series, Movie, or Dramatic Special

  • Lynn Shelton (“Find a Way,” Little Fires Everywhere)
  • Lenny Abrahamson (“Episode 5,” Normal People)
  • WINNER: Maria Schrader (Unorthodox)
  • Nicole Kassell (“It’s Summer and We’re Running Out of Ice,” Watchmen)
  • Steph Green (“Little Fear of Lightning,” Watchmen)
  • Stephen Williams (“This Extraordinary Being,” Watchmen)

Outstanding Supporting Actor in a Limited Series or Movie

  • Dylan McDermott (Hollywood)
  • Jim Parsons (Hollywood)
  • Tituss Burgess (Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. the Reverend)
  • WINNER: Yahya Abdul-Mateen II (Watchmen)
  • Jovan Adepo (Watchmen)
  • Louis Gossett Jr. (Watchmen)

Outstanding Supporting Actress in a Limited Series or Movie

  • Holland Taylor (Hollywood)
  • WINNER: Uzo Aduba (Mrs. America)
  • Margo Martindale (Mrs. America)
  • Tracey Ullman (Mrs. America)
  • Toni Collette (Unbelievable)
  • Jean Smart (Watchmen)

Outstanding Limited Series

  • Little Fires Everywhere
  • Mrs. America
  • Unbelievable
  • Unorthodox
  • WINNER: Watchmen

Outstanding Reality-Competition Program

  • The Masked Singer
  • Nailed It!
  • WINNER: RuPaul’s Drag Race
  • Top Chef
  • The Voice

Outstanding Lead Actor in a Drama Series

  • Jason Bateman (Ozark)
  • Sterling K. Brown (This Is Us)
  • Steve Carell (The Morning Show)
  • Brian Cox (Succession)
  • Billy Porter (Pose)
  • WINNER: Jeremy Strong (Succession)

Outstanding Lead Actress in a Drama Series

  • Jennifer Aniston (The Morning Show)
  • Olivia Colman (The Crown)
  • Jodie Comer (Killing Eve)
  • Laura Linney (Ozark)
  • Sandra Oh (Killing Eve)
  • WINNER: Zendaya (Euphoria)

Outstanding Writing for a Drama Series

  • Thomas Schnauz (“Bad Choice Road,” Better Call Saul)
  • Gordon Smith (“Bagman,” Better Call Saul)
  • Peter Morgan (“Aberfan,” The Crown)
  • Chris Mundy (“All In,” Ozark)
  • John Shiban (“Boss Fight,” Ozark)
  • Miki Johnson (“Fire Pink,” Ozark)
  • WINNER: Jesse Armstrong (“This is Not for Tears,” Succession)

Outstanding Directing for a Drama Series

  • Benjamin Caron (“Aberfan,” The Crown)
  • Jessica Hobbs (“Cri de Coeur,” The Crown)
  • Lesli Linka Glatter (“Prisoners of War,” Homeland)
  • Mimi Leder (“The Interview,” The Morning Show)
  • Alik Sakharov (“Fire Pink,” Ozark)
  • Ben Semanoff (“Su Casa Es Mi Casa,” Ozark)
  • WINNER: Andrij Parekh (“Hunting,” Succession)

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series

  • Giancarlo Esposito (Better Call Saul)
  • Nicholas Braun (Succession)
  • Kieran Culkin (Succession)
  • Matthew Macfadyen (Succession)
  • Bradley Whitford (The Handmaid’s Tale)
  • WINNER: Billy Crudup (The Morning Show)
  • Mark Duplass (The Morning Show)
  • Jeffrey Wright (Westworld)

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series

  • Laura Dern (Big Little Lies)
  • Meryl Streep (Big Little Lies)
  • Fiona Shaw (Killing Eve)
  • WINNER: Julia Garner (Ozark)
  • Sarah Snook (Succession)
  • Helena Bonham Carter (The Crown)
  • Samira Wiley (The Handmaid’s Tale)
  • Thandie Newton (Westworld)

Outstanding Drama Series

  • Better Call Saul
  • The Crown
  • The Handmaid’s Tale
  • Killing Eve
  • The Mandalorian
  • Ozark
  • Stranger Things
  • WINNER: Succession

To see who triumphed at the previously held Creative Arts Emmys (we’re looking at you, Eddie Murphy and Maya Rudolph), head over here. A few key winners below:

Outstanding Variety Sketch Series

  • A Black Lady Sketch Show
  • Drunk History
  • WINNER: Saturday Night Live

Outstanding Host for a Reality or Reality-Competition Program

  • Amy Poehler and Nick Offerman (Making It)
  • Nicole Byer (Nailed It!)
  • Bobby Berk, Karamo Brown, Tan France, Antoni Porowski, Jonathan Van Ness (Queer Eye)
  • WINNER: RuPaul (RuPaul’s Drag Race)
  • Barbara Corcoran, Mark Cuban, Lori Greiner, Daymond John, Robert Herjavec, Kevin O’Leary (Shark Tank)
  • Padma Lakshmi, Tom Colicchio (Top Chef)

Outstanding Guest Actor in a Drama Series

  • Andrew Scott (Black Mirror)
  • James Cromwell (Succession)
  • Giancarlo Esposito (The Mandalorian)
  • Martin Short (The Morning Show)
  • Jason Bateman (The Outsider)
  • WINNER: Ron Cephas Jones (This Is Us)

Outstanding Guest Actress in a Drama Series

  • Cicely Tyson (How to Get Away With Murder)
  • Laverne Cox (Orange Is the New Black)
  • WINNER: Cherry Jones (Succession)
  • Harriet Walter (Succession)
  • Alexis Bledel (The Handmaid’s Tale)
  • Phylicia Rashad (This Is Us)

Outstanding Guest Actor in a Comedy Series

  • Fred Willard (Modern Family)
  • Dev Patel (Modern Love)
  • Brad Pitt (Saturday Night Live)
  • Adam Driver (Saturday Night Live)
  • WINNER: Eddie Murphy (Saturday Night Live)
  • Luke Kirby (The Marvelous Mrs. Maisel)

Outstanding Guest Actress in a Comedy Series

  • Angela Bassett (A Black Lady Sketch Show)
  • WINNER: Maya Rudolph (Saturday Night Live)
  • Phoebe Waller-Bridge (Saturday Night Live)
  • Maya Rudolph (The Good Place)
  • Wanda Sykes (The Marvelous Mrs. Maisel)
  • Bette Midler (The Politician)